اخبار

چگونه مشخصات نخ پتو به نرمی، ظاهر و عملکرد پارچه شکل می‌دهد

Update:28-10-2026
Abstract: راهنمای مشخصات نخ پتو دو کارخانه پتویی همان نخ پلی استر 300 دنیر را در همان هفته سفارش می دهند. یکی 3...
راهنمای مشخصات نخ پتو
دو کارخانه پتویی همان نخ پلی استر 300 دنیر را در همان هفته سفارش می دهند. یکی 300D/96F و دیگری 300D/576F دریافت می کند. پتوی دوم مانند پشم گوسفند می‌پوشد و فشرده می‌شود، پتوی اول سفت و کاغذی به نظر می‌رسد، و هر دو فاکتور دارای یک شکل انکارکننده هستند.

این شکاف نقص تولید نیست. این یک نتیجه مشخصات است. رفتار نخ پتو توسط مجموعه‌ای از اعداد وابسته به هم تنظیم می‌شود و تعداد رشته‌ها تنها آن چیزی است که راحت‌تر احساس می‌شود. همین منطق در زیربنا، عمق رنگ، پر کردن و نحوه ظاهر یک پتو پس از سی شست وشوی خانگی وجود دارد.

تعریف
مشخصات نخ پتو مجموعه ای از پارامترهای قابل اندازه گیری است که نحوه رفتار نخ را بر روی ماشین و در پتوی تمام شده کنترل می کند: چگالی خطی بر حسب دنیر یا dtex، تعداد رشته، دنیر در هر رشته، انقباض چین، سطح در هم آمیختگی، انقباض آب در حال جوش، انقباض طولانی آب در حال جوش، انقباض طولانی مدت، رنگ و استحکام، روغن.

مشخصات نخ پتو را بخوانید و در حال خواندن مجموعه ای از معاوضه ها هستید. یک پارامتر را به سمت نرمی فشار دهید و دیگری به سمت پر کردن حرکت می کند. بخش‌های زیر به بررسی این موضوع می‌پردازند که هر پارامتر چه کاری انجام می‌دهد، محدودیت‌های عملی در کجا قرار دارند، و کدام مقادیر در یک سفارش خرید تعلق دارند.

انکار در هر رشته، نه انکار کننده کامل، نرمی پتو را تنظیم می کند

نرمی در یک پتو در درجه اول توسط دنیر در هر رشته یا dpf کنترل می شود. در مجموع 300 دنیر ثابت، حرکت از 96 رشته در dpf 3.13 به 576 رشته در 0.52 dpf، سفتی خمشی هر رشته جداگانه را تقریباً 97 درصد کاهش می دهد.

مکانیزم هندسی است. قطر رشته با جذر dpf مقیاس می شود و نیروی مورد نیاز برای خم کردن یک فلامنت با توان چهارم آن قطر مقیاس می شود، بنابراین سفتی خمش dpf را به صورت مربع دنبال می کند. dpf را نصف کنید تا یک رشته چهار برابر راحت تر خم شود. از 3.13 به 0.52 dpf حرکت کنید و تغییر به ضریب 36 می رسد.

0.52 dpf
300D/576F، دست مخملی، بالاترین پارچه
3.13 dpf
300D/96F، دست محکم، بالاترین انعطاف پذیری
0.9 dpf
آستانه میکروفیبر، برابر با 1 dtex با تعریف CIRFS
سفتی خمشی نسبی رشته توسط دنیر در هر رشته
0.52 dpf 2.7 1.00 dpf 10.2 2.00 dpf 40.8 3.13 dpf 100
ایندکس شده به 3.13 dpf در 100، به دست آمده از رابطه خمشی چهارم بین قطر رشته و سفتی.

تعداد رشته ها همچنین پوشش و لفت حرارتی را هدایت می کند

رشته های ریزتر سطح بیشتر و کانال های هوای ظریف تری را در سطح مقطع نخ یکسانی بسته بندی می کنند، به همین دلیل است که یک پتو 0.52 dpf نسبت به پتوی 3.13 dpf با همان وزن، هوای ساکن بیشتری را در هر گرم به دام می اندازد. این مبادله مکانیکی است: با سقوط dpf، مقاومت در برابر خستگی انعطاف‌پذیر با آن کاهش می‌یابد، و ریسک پیلینگ افزایش می‌یابد مگر اینکه مقاومت روی cN/dtex 3.5 یا بالاتر نگه داشته شود.

  • 0.4 تا 0.9 dpf: دست مخملی و ترمه مانند استحکام را در 3.5 cN/dtex یا بالاتر مشخص کنید تا قرص را تحت کنترل نگه دارید.
  • 1.0 تا 1.5 dpf: دست پتوی نرم استاندارد و بهترین تعادل نرمی در برابر مقاومت در برابر سایش.
  • 1.6 تا 2.5 dpf: دست ترد با بازیابی فشرده سازی بالاتر، مناسب برای پتوهای بافته شده تخت و استفاده مهمان نوازی.
  • بالای 2.5 dpf: سطح سفت و پشم مانند با قوی ترین مقاومت در برابر سایش و کمترین پارگی.
مشخصاتی که تنها انکار کننده کامل را نام می برد. انکار در هر رشته عددی است که تصمیم می گیرد مشتری محصول را نرم یا خراش توصیف کند.
Blanket Yarns Manufacturers تولید کنندگان نخ پتو مشخصات محصول پارامترهای فنی مشاهده محصول →

ظاهر از چهار انتخاب خاص ناشی می شود، نه از اتمام

درخشش، پوشش و عمق رنگ قبل از اینکه پتو به خط پایان برسد تعیین می شود. چهار پارامتر نخ نحوه خواندن محصول نهایی در زیر نور را کنترل می کنند: شکل مقطع، محتوای لایه بردار، سطح در هم آمیختگی و مسیر رنگرزی.

پارامترهای نخ پتو مربوط به ظاهر و تأثیر بصری آنها بر روی پتو تمام شده.
مشخصات گزینه های معمولی تاثیر روی پتوی تمام شده
مقطع گرد، سه شاخه، توخالی بخش های گرد نور را پراکنده می کنند و مات می شوند. بخش‌های سه‌لوبال نور بیشتری برمی‌گردانند و درخشندگی را افزایش می‌دهند. بخش های توخالی با وزن کمتر پارچه حجیم می شوند
دیلوسترانت، دی اکسید تیتانیوم روشنایی نزدیک به 0.03 درصد، نیمه تار نزدیک به 0.3 درصد، تار کامل نزدیک به 2 درصد محتوای رقیق‌کننده بیشتر، تابش نور را از بین می‌برد و سطح مات پشم مانندی ایجاد می‌کند که خاک را پنهان می‌کند.
در هم آمیختن NIM تقریباً صفر گره در هر متر، سیم کارت نزدیک به 40، HIM در 60 یا بیشتر اتصال کم شمع را باز می کند و می تواند ناهموار به نظر برسد. اتصال بالا نخ را سفت می کند و لفت را کاهش می دهد
انقباض چین دار 3 تا 6 درصد، با استاندارد ASTM D4031 اندازه گیری شده است چین خوردگی بیشتر باعث ایجاد پوشش و بافت بصری نرم تر می شود. چین بیش از حد باعث ایجاد سطح سنگریزه می شود
مسیر رنگ بسته بندی شده یا رنگرزی شده که به آن رنگ آمیزی محلول نیز می گویند نخ های رنگ شده با محلول ISO 105-C06 درجه 4 تا 5 را از طریق شستشو حفظ می کنند و انحراف سایه ها را از بین می برد.

رانش سایه، شکست ظاهری است که در آخر ظاهر می شود و بیشترین هزینه را دارد. یک قطعه رنگ شده با بسته بندی می تواند نیم درجه بین دسته های رنگ جابجا شود و این تغییر زمانی آشکار می شود که دو پتو از دسته های مختلف در کنار هم قرار گیرند. نخ رنگ آمیزی شده با محلول رنگدانه را درون پلیمر حمل می کند، بنابراین تفاوت رنگ لات به لات معمولاً در دلتا E 1.0 باقی می ماند.

بررسی کنید

درخشش یک تصمیم روشنایی است، نه درجه کیفیت. نخ روشن سه‌لوبی که برای صفحه‌نمایش با نور گرم ۳۰۰۰ کلوین مشخص شده است، می‌تواند مصنوعی به نظر برسد، در حالی که همان نخ در نور خنک‌تر نمایشگاه به عنوان نخ ممتاز شناخته می‌شود. سطح مقطع را با نوری که پتو در آن فروخته می شود مطابقت دهید.

Polyester DTY Yarns Suppliers تامین کنندگان نخ پلی استر DTY مشخصات محصول پارامترهای فنی مشاهده محصول →

اهداف عملکردی که می توانید در یک سفارش خرید بنویسید

نخ پتویی که مطابق با ISO 2060 برای چگالی خطی، ISO 2062 برای خواص کششی و ASTM D4031 برای حجیم باشد، ارتفاع شمع را نگه می دارد، در برابر پرز شدن مقاومت می کند و با شستشوی مکرر ابعاد خود را حفظ می کند. هر سه اندازه گیری مرحله نخ هستند، بنابراین می توان آنها را قبل از بافتن یک پتو تأیید کرد.

روش های آزمایش مرحله نخ و مقادیر هدف برای مشخصات نخ پتو.
اموال روش تست هدف نخ پتوی معمولی
چگالی خطی ISO 2060 در 2 درصد انکار اسمی
استقامت و ازدیاد طول ISO 2062 یا ASTM D2256 3.5 تا 4.2 cN/dtex، ازدیاد طول 20 تا 30 درصد
حجیم و چین دار ASTM D4031 انقباض چین دار between 3 and 6 percent
انقباض آب جوش 30 دقیقه در دمای 95 تا 100 درجه سانتیگراد زیر 4 درصد، زیر 2 درصد برای نمرات کم شرینک
سایش ISO 12947-2 Martindale بدون خرابی پس از 25000 مالش در 12 کیلو پاسکال
قرص زدن ASTM D4970 درجه 4 یا بهتر بعد از 2000 مالش
ثبات رنگ در شستشو ISO 105-C06 درجه 4 حداقل، درجه 4 تا 5 در صورت رنگ آمیزی محلول
محتوای فرمالدئید Oeko-Tex Standard 100 16 میلی گرم بر کیلوگرم برای پتوهای کودک کلاس I، 75 میلی گرم بر کیلوگرم برای کلاس II

جایی که نرمی و دوام در جهت مخالف می کشد

درگیری به ندرت به صورت شکست سایشی ظاهر می شود. آن را به صورت شمع نشان می دهد، زیرا رشته های ریز با عمر انعطاف پذیری کم به سطح مهاجرت می کنند و مدت ها قبل از اینکه شمع از بین برود، توپ های فازی را تشکیل می دهند. حرکت از 0.5 dpf به 1.2 dpf معمولاً عملکرد پیلینگ مارتیندیل را با درجه کامل افزایش می دهد در حالی که مقدار قابل اندازه گیری نرمی اولیه را هزینه می کند.

نخ پتویی 1.0 تا 1.5 dpf با استحکام 3.8 cN/dtex یا بالاتر، نیازهای نرمی و دوام را برآورده می‌کند، به همین دلیل است که این نوار بر تولید پتوهای پلی استر تجاری غالب است.

در جایی که یک پتو باید یک ادعای عملکردی روی برچسب داشته باشد، مانند محافظت ضد باکتریایی برای منسوجات بهداشتی یا رفتار ضد الکتریسیته ساکن برای ملافه در آب و هوای خشک، افزودنی یا ترکیب دارای خاصیت است و محدوده dpf باید قبل از منجمد شدن مشخصات، برای پر کردن مجدد آزمایش شود.

Functional Yarn Manufacturers تولید کنندگان نخ های کاربردی ادغام عملکرد در مرحله نخ: خواص عملکردی مهندسی شده در نخ - از طریق اصلاح پلیمر، طراحی مقطع فیبر، یا افزودنی ... مشاهده محصول →

نوشتن مشخصات نخ پتو در پنج مرحله

مشخصات را به عقب از پتوی تمام شده بسازید. ابتدا وزن پارچه و گیج دستگاه را ثابت کنید، سپس روی معماری رشته، چین خوردگی، جمع شدگی و رنگ کار کنید.

  1. وزن و گیج پارچه را ثابت کنید. یک پتو 380 گرم در هر متر مربع راشل در 12 گیج و 250 گرم در هر متر مربع پرتاب بافندگی دایره ای نیاز به تعداد نخ های مختلف قبل از هر تصمیم دیگری دارد.
  2. dpf را از دست هدف تنظیم کنید. پتوهای مخملی خرده فروشی با رزولوشن 0.5 تا 1.0 dpf، پتوهای نرم معمولی با رزولوشن 1.0 تا 1.5 dpf و پتوهای تخت بادوام با رزولوشن 1.6 تا 2.5 dpf هستند.
  3. چین خوردگی و آمیختگی را با دستگاه مطابقت دهید. بافندگی تار با سرعت بالا، نخ HIM را در 60 یا بیشتر گره درهم در هر متر تحمل می کند. نخ NIM با درهم تنیدگی کم به تجهیزات بافندگی کندتر تعلق دارد.
  4. انقباض را به مسیر پایانی قفل کنید. خشک کن و مسواک زدن باعث افزایش انقباض می شوند، بنابراین هر زمان که پتو روکش مرطوب گرم دریافت کرد، انقباض آب جوش را زیر 2 درصد مشخص کنید.
  5. روش های تست را در سفارش نام ببرید. ISO 2060، ISO 2062، ASTM D4031 و ISO 105-C06 یک توصیف را به یک قرارداد قابل اجرا تبدیل می کند.
هر پارامتر در مشخصات نخ پتو یک تصمیم هزینه و همچنین یک تصمیم کیفیت است. تعداد رشته ها هزینه چرخش را افزایش می دهد، چین و چروک هزینه بافت را افزایش می دهد و رنگرزی محلول یک مرحله کامل پردازش مرطوب را حذف می کند.

آنچه را که سفارشات خرید نخ پتو معمولاً حذف می شود

بیشتر اختلافات کیفیت پتو به پارامترهایی برمی گردد که هرگز یادداشت نشده اند و نه به نخ معیوب. چگالی خطی و رنگ معمولا مشخص می شود. برداشت روغن، آمیختگی، انقباض و تحمل لات معمولاً اینگونه نیستند.

معمولا بر اساس سفارش
  • انکار کننده کل، به عنوان مثال 300D
  • تعداد رشته، به عنوان مثال 576F
  • مرجع رنگ یا شماره سایه
  • وزن بسته بندی و فرم سیم پیچ
معمولا گم شده است
  • برداشت روغن، معمولاً 0.8 تا 1.5 درصد
  • سطح در هم آمیختگی در گره ها در هر متر
  • حد انقباض آب جوش
  • تحمل رنگ زیاد به لات

برداشت روغن واضح ترین مثال از یک عدد گم شده است. نخ تحویلی با سطح 0.4 درصد سفت می شود و در یک بافنده با سرعت بالا استاتیک ایجاد می کند، در حالی که نخ 2.0 درصد احساس چربی می کند و می تواند پتوهای کم رنگ را لکه دار کند. باند نوشته شده 0.8 تا 1.5 درصد از هر دو شکست بدون هیچ هزینه ای جلوگیری می کند.

قبل از تثبیت اعداد با یک تامین کننده جدید، نحوه ریسندگی، بافت و تنظیم حرارت نخ را تأیید کنید. ژجیانگ Hengyuan Chemical Fiber Group Co., Ltd تولید ساختار و آن مرکز تحقیق و توسعه در همان سایت، جایی که به طور معمول پارامترهای بافت و تنظیم حرارت کنترل می شود.

ریسک

مشخصات نخ پتو تنها زمانی قابل اجرا است که روش آزمایش نامگذاری شده باشد. استحکام بدون ISO 2062 یا ASTM D2256 معنایی ندارد و انقباض بدون دما و زمان ماندگاری اعلام شده به معنای چیزی نیست.

پاسخ مستقیم در مورد مشخصات نخ پتو

کدام دنیر در هر رشته باعث نرمی پتو می شود؟

بین 0.5 تا 1.0 dpf. زیر 0.9 dpf، فیلامنت طبق تعریف CIRFS به عنوان میکروفیبر واجد شرایط است، و پس از آن استحکام باید در 3.5 cN/dtex یا بالاتر باقی بماند تا در ASTM D4970 درجه 4 پیل شود.

آیا تعداد رشته های بالاتر همیشه پتو بهتری تولید می کند؟

نه. بالاتر از تقریباً 576 رشته در 300 دنیر، نرمی صاف می شود در حالی که هزینه چرخش، حساسیت کششی و خطر پر شدن افزایش می یابد. سقف عملی برای اکثر برنامه های پتو 0.5 dpf است.

چگونه یک خریدار می تواند مشخصات نخ پتو را قبل از تولید فله تأیید کند؟

سه قطعه تولیدی را با استانداردهای ISO 2060، ISO 2062 و ASTM D4031 آزمایش کنید، سپس یک پتوی نمونه 1 کیلوگرمی ببافید و آن را پنج بار در دمای 40 درجه سانتیگراد بشویید. افت ارتفاع شمع بالای 5 درصد معمولاً نشان دهنده مشکل انقباض یا چین خوردگی است.

آیا یک نخ پتو پلی استر می تواند در عین حال نرم و بادوام باشد؟

بله، در داخل یک پنجره تعریف شده: 1.0 تا 1.5 dpf، استحکام در 3.8 cN/dtex یا بالاتر، انقباض چینی 3 تا 5 درصد و جمع شدگی آب جوش زیر 2 درصد.

داده‌های تست حس دست نمونه را شکست می‌دهد. تعداد زیادی از اعداد تأیید شده عملکرد کلی را بسیار مطمئن‌تر از یک نمونه نرم که در اتاق جلسه ارسال می‌شود، پیش‌بینی می‌کنند.
مشخصات نخ پتو یک زنجیره است، نه یک لیست. معماری رشته ای دست را تنظیم می کند، چین و چروک پوشش را تنظیم می کند، انقباض ارتفاع شمع را پس از شستشو تنظیم می کند، و مسیر رنگ تعیین می کند که چه مدت سایه باقی می ماند. ابتدا پتوی تمام شده را انتخاب کنید، و هر عدد در پشت آن قرار می گیرد.